A peanut oil extraction machine, also known as a peanut oil press or peanut oil expeller, is a specialized device designed to extract oil from peanut kernels. Peanut oil, also called groundnut oil or arachis oil, is a popular cooking oil known for its mild flavor and high smoke point. These machines are used in the food industry and for home-based oil production.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Machine Capacity | 10–20 kg/hr |
| Capacity Per Hour | 20 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1500 Watts |
| Driven Type | Electric Motor |
| Suitable Seeds | Linseed, Sunflower, Copra, Soybean, Coconut, Mustard, Groundnut, Castor, Sesame, Cottonseed |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 10-15 Kg /Hr |
| Brand | Vishvas Oil Maker |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Usage | Commercial |
| Machine Type | Mini |
| Voltage | 220 V |
| Power Source | Electric |
| Usage/Application | Peanut Oil Extraction |
| Country Of Origin | Made In India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| No. of Screws | Screws |
| Power | 600W |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Capacity | 2 ton/day |
| Operation Type | Automatic |
| Suitable For | Castor, Sesame, Almond, Sunflower, Coconut, Flaxseed, Mustard, Groundnut, Soybean |
| Usage | Domestic |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Oil Yield |
|---|---|
| Peanut | 45-55% |
| Sesame | 42-55% |
| Sunflower | 35-45% |
| Almond | 45-60% |
| Coconut | 55-65% |
| Mustard | 30-33% |
| Flax Seed | 30-45% |
| Soybean | 10-15% |
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | upto 1 ton/day |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| No. of Screws | Screws |
| Body Material | Body SS304 and Screw and Barrel |
| Power | 600 Watts |
| Operation Type | Automatic |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| Model Name/Number | VI 770 |
| Power | 2000w |
| No. of Screws | Screw Press |
| Model | VI 770 |
| Usage/Application | Extraction of all kind of edible oil |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |