A grinder machine, also known as a grinding machine or grinder, is a versatile piece of equipment that is used for various purposes, such as grinding, sharpening, and shaping objects. Grinders come in different types and sizes, each designed for specific applications.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 2 hp |
| Production Capacity | 5 kg/hr |
| Machine Type | Dry Masala Grinder |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Single Phase |
| Material Of Construction | Stainless Steel |
| Weight | 4.3kg |
| Usage | Haldi Grinding, Chilli Grinding, Herb Grinding, Spice Grinding, Masala Grinding |
| Contact Material | SS 304 |
| Voltage | 220 V |
| Is It Portable | Portable |
| Dimention | 280*255*435 mm (L*W*H) |
| Extra Part Provide | 1set Blades, 1set Carbon |
| Rotate speed | 25000 R/m |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Grinder |
| Grinding Mechanism | Dry Masala Grinder |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Wattage | 1800 W |
| Power | 1600w |
| Blower | With Blower |
| Output Form | Powder |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Natural Cooling |
| Brand | Vishvas |
| Capacity | At that time 300g |
| Equipment Type | Commercial Mixer Machine |
| Body Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 2 hp |
| Voltage | 220 v |
| Automation Grade | Automatic |
| Application Type | Domestic |
| Usage/Application | Industrial |
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 50 kg/hr |
| Motor Power | 3 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Operation Mode | Automatic |
| Speed | 25000R/m |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Usage/Application | Commercial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Grinding Machine |
| Grinding Type | Dry |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 5 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Type of Machine | Grinder |
| Blower | With Blower |
| Capacity | 50 Kg/hr |
| Phase | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Brand | vishvas |
| Production Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Type of Masala | Dry Ginger |
| Power (W) | 2000 W |
| Weight | 100 kg |
| Blower Type | High Speed |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 316 |
| Power Consumption | 5 Kwh |
| Usage/Application | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Grinding Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | More than 500 kg/hr |
| Grinding Type | Dry |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Blower | With Blower |
| Phase | Single Phase |
| Brand | vishvas |
| Material | Stainless Steel |
| Certification | ISO |
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Weight | 100 kg |
| Blower Type | High Speed |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Grinding Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Grinding Type | Dry |
| Operation Mode | Automatic |
| Blower | With Blower |
| Phase | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Brand | vishvas |
| Material | Stainless Steel |
| Certification | ISO |
| Power (W) | 751 W |
| Warranty | 1 year |
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Voltage | 220v |
| Weight | 3 KG |
| Dimensions | 165*138*335mm (L*W*H) |
| Blower Type | High Speed |
| After Sales Services | Yes |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Grinding Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Blower | With Blower |
| Phase | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Brand | vishvas |
| Usage/Application | Commercial |
| Power (W) | 2000 W |
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Blower Type | High Speed |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Motor Power | 3 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Grinding Type | Dry |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Blower | With Blower |
| Phase | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Brand | vishvas |
| Material | Stainless Steel |
| Certification | ISI |
| Power (W) | 751 W |
| Warranty | 1 year |
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Weight | 3 KG |
| Voltage | 220v |
| Dimensions | 165*138*335mm (L*W*H) |
| Blower Type | High Speed |
| After Sales Services | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Grinder |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Grinding Machine |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Grinding Type | Dry |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Blower | With Blower |
| Phase | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Brand | vishvas |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Consumption | 5 Kwh |
| Power (W) | 2000 W |
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Blower Type | High Speed |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Grinding Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Motor Power | Upto 3 HP |
| Operation Mode | Automatic |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Blower | With Blower |
| Capacity | 10 Kg/hr |
| Phase | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | vishvas |
| Production Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Type of Masala | Coriander, Dry Ginger, Chilli, Turmeric, Cumin |
| Power | 751 W |
| Blower Type | High Speed |
| Certification | ISI, ISO |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Grinding Machine |
| Operation Mode | Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Blower | With Blower |
| Phase | Single Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | vishvas |
| Weight | 5 kg |
| Power (W) | 2000 W |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Blower Type | High Speed |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Grinding Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Blower | With Blower |
| Phase | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Brand | vishvas |
| Power (W) | 751 W |
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Material | Dry material |
| Blower Type | High Speed |
| Speed | 28000 R/m |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Grinding Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 20 kg/hr |
| Grinding Type | Dry |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Blower | With Blower |
| Phase | Single Phase |
| Motor Power | 3 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Brand | vishvas |
| Speed | 25000 R/m |
| Weight | 7.6 KG |
| Usage/Application | Commercial |
| Power (W) | 2000 W |
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Voltage | 220v |
| Blower Type | High Speed |
| Is It Portable | Portable |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Masala | Dry Ginger |
| Certification | ISO |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage | Dry Grinding |
| Operation Mode | Semi Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Warranty | 1 |
| Body Material | Stainless Steel |