A sesame oil machine, also known as a sesame oil extraction machine or sesame oil press, is a specialized piece of equipment designed for the extraction of oil from sesame seeds. Sesame oil is a popular and versatile cooking oil with a distinctive nutty flavor. These machines are commonly used in the food industry and for home-based oil production.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Capacity | 5–10 kg/hr |
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 400w |
| Driven Type | Electric Motor |
| Operation Type | Continuous |
| Suitable Seeds | Linseed, Soybean, Sesame, Castor, Groundnut, Cottonseed, Sunflower, Copra, Coconut, Mustard |
| Capacity | 3-6 Kg/Hour |
| Brand | Vishvas Oil Maker |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Machine Type | Mini |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Usage | Domestic |
| Usage/Application | sesame oil machine |
| Country Of Origin | Made In India |
| Warranty | 1year |
| Service | No Require |
Multi functional home oil maker machine for peanuts, coconut, sesame, soybean, macadamia nuts, walnuts, sunflowers seeds, vegetable seeds, flax seeds and so on...
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 2 ton/day |
| Machine Type | Cold Press |
| No. of Screws | Screw |
| Model | VI - 582Tc |
| Power | 600w |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| No. of Screws | Screw |
| Power | 7.5 HP |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Model | 3000A |
| Usage/Application | Mustard Oil |
| Operation Type | Automatic |
| Suitable For | Soybean, Sunflower, Flaxseed, Castor, Mustard |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Capacity | 10–20 kg/hr |
| Capacity | 3 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 600w |
| Driven Type | Electric Motor |
| Suitable Seeds | Cottonseed, Copra, Sunflower, Groundnut, Sesame, Soybean, Linseed, Mustard, Coconut, Castor |
| Operation Type | Automatic |
| Model | VI 3000 A |
| Brand | Vishvas Oil Maker |
| Usage/Application | Multi Seed Oil Maker Machine |
| Body Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Machine Type | Cold Press |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| Body Material | 304# Food Grade Stainless Steel |
| Company Status | Vishvas Oil Maker |
| Model | VI 582TC |
| Noise Level | Silent Working with Without Vibration |
| Brand | Vishvas Oil Maker |
| Gross Weight | 15 KG |
| Usage/Application | Multi Seed oil maker machine |
| Model Number | VI 582TC |
| Power | 600w |
| Material Grade | 304# Food Grade Stainless Steel |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 100 kg/hr |
| Capacity | 1 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| Power | 440v |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Model | VI 3000(A) |
| Brand | Vishvas Oil Maker |
| Usage/Application | Multi Seeds Machine |
| Suitable For | Mustard |
| Operation Type | Automatic |
| Usage | Commercial |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |