Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Capacity | 200–500 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 22 KW |
| Driven Type | Electric Motor |
| Suitable Seeds | Linseed, Groundnut, Castor, Mustard, Soybean, Sunflower, Cottonseed, Sesame, Coconut, Copra |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 8 ton/day |
| Body Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Machine Type | Cold Press |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Capacity | 100–200 kg/hr |
| Capacity | 5 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 5.5 KW |
| No. of Screws | Screws |
| Driven Type | Electric Motor |
| Suitable Seeds | Soybean, Mustard |
| Operation Type | Automatic |
| Warranty | Screw |
| Voltage | 415 V |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Cold Press |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1200w |
| No. of Screws | Screw |
| Machine Type | Cold Press |
| Warranty | 1 |
| Model | VI - 582TC |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Type | Cold Press |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Capacity | 10–20 kg/hr |
| Capacity | 1 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 2000w |
| Driven Type | Electric Motor |
| Suitable Seeds | Groundnut, Soybean, Castor, Mustard, Coconut, Linseed, Sesame, Copra, Sunflower |
| Operation Type | Automatic |
| Warranty | 1 year |
| Model | VI 770 |
| Brand | Vishvas oil Maker |
| Usage/Application | Extraction of all kind of edible oil |
| Body Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Mini Expeller |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Capacity | 100–200 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | Screws |
| Driven Type | Electric Motor |
| Suitable Seeds | Mustard |
| Operation Type | Automatic |
| Warranty | 1 |
| Model | VI-6500(A) |
| Usage/Application | Multi Seed Oil Machine |
| Body Material | MS With SS Parts |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Cold Press |
Additional Information: