An oil extraction machine, also known as an oil press machine or oil expeller, is a mechanical device designed to extract oil from various oil-bearing seeds, nuts, or fruits. These machines are widely used in the agricultural, food processing, and oil production industries. They work by applying mechanical pressure or other methods to separate the oil from the solid material within the seeds or nuts.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 10 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 600 Watts |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Capacity | 4-8 Kg/Hour |
| Brand | Vishvas Oil Maker |
| Suitable For | Sunflower, Almond, Walnut, Sesame, Coconut, Flaxseed, Groundnut, Mustard |
| Usage | Domestic |
| Usage/Application | Oil Extraction Machine |
| Country Of Origin | Made In India |
| Machine Dimansion | 460(L) * 190(W) * 240(H) Mm |
| Warranty | 1year |
We are offering Oil Extraction Machine to our clients.
Product Features
Working Capacity:
|
Material |
Oil Yield |
|
Peanut |
45-55% |
|
Sesame |
42-55% |
|
Sunflower |
35-45% |
|
Almond |
45-60% |
|
Coconut |
55-65% |
|
Mustard |
30-33% |
|
Flax Seed |
30-45% |
|
Soybean |
10-15% |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 100 kg/hr |
| Pressing Method | Cold Press |
| No. of Screws | Screws |
| Power | 5.5KW |
| Phase | Three Phase |
| Body Material | MS With SS Contact |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Capacity | 8 ton/day |
| Suitable For | Soybean, Sunflower, Flaxseed, Sesame |
| Usage | Domestic |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Operation Type | Automatic |
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 1 ton/day |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| No. of Screws | Screws |
| Power | 600W |
| Operation Type | Automatic |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Oil Yield |
|---|---|
| Peanut | 45-55% |
| Sesame | 42-55% |
| Sunflower | 35-45% |
| Almond | 45-60% |
| Coconut | 55-65% |
| Mustard | 30-33% |
| Flax Seed | 30-45% |
| Soybean | 10-15% |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 2 ton/day |
| Model Name/Number | VI 440 |
| No. of Screws | Screw |
| Model | VI 440 |
| Usage/Application | Multi Seed Oil machine |
| Power | 1200w |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 10 kg/hr |
| Capacity | 1 ton/day |
| Pressing Method | Cold Press |
| Automation Grade | Automatic |
| No. of Screws | Screws |
| Power | 1200w |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Model | VI 440 |
| Usage/Application | Multi Seeds Oil Machine |
| Operation Type | Automatic |
| Suitable For | Sesame, Flaxseed, Sunflower, Soybean, Coconut, Mustard, Groundnut, Almond, Castor |
| Usage | Domestic |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 20 ton/day |
| No. of Screws | Screw Press |
| Model | VI-20000(A) |
| Brand | Vishvas |
| Usage/Application | For oil extraction purpose |
| Power | 60 HP |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 2 ton/day |
| No. of Screws | screws |
| Model | VI-582TC |
| Usage/Application | Multi Seed Oil Machine |
| Power | 600W |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Capacity | 5–10 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 600w |
| No. of Screws | Screw press |
| Driven Type | Electric Motor |
| Suitable Seeds | Castor, Sunflower, Mustard, Cottonseed, Copra, Linseed, Sesame, Coconut, Soybean, Groundnut |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 2 ton/day |
| Model | VI 582TC |
| Usage/Application | Multi Seeds machine |
| Body Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Machine Type | Domestic Expeller |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| No. of Screws | Screw Press |
| Model | VI 440 |
| Brand | Vishvas |
| Usage/Application | Multi Seeds Machine |
| Power | 1200w |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 kg/hr |
| No. of Screws | Screw press |
| Body Material | 304# Food Grade Stainless Steel |
| Dimensions | 460(L) * 190(W) * 240(H) Mm |
| Model | VI 582TC |
| Weight | 15 KG |
| Brand | Vishvas |
| Voltage | 220v |
| Usage/Application | Multi Seeds Machine |
| Power | 600w |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| No. of Screws | Screw Press |
| Model | VI 440 |
| Usage/Application | Multi Seeds Machine |
| Power | 1200w |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity Per Hour | 5 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Pressing Method | Cold Press |
| No. of Screws | screw press |
| Power | 600w |
| Phase | Single Phase |
| Body Material | Stainless Steel |
| Capacity | 4 kg to 6 kg |
| Model | VI 582TC |
| Brand | Vishvas Oil Maker |
| Usage/Application | Multi Seeds Machine |
| Operation Type | Automatic |
| Suitable For | Flaxseed, Sunflower, Soybean, Castor, Sesame, Mustard, Groundnut, Coconut, Almond |
| Usage | Domestic |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1200w |
| Warranty | 1 year |
| Model | VI 440 |
| Brand | Vishvas Oil Maker |
| Usage/Application | Extraction of all kind of edible oil |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 2 ton/day |
| No. of Screws | Screw Press |
| Brand | Vishvas |
| Usage/Application | Multi Seeds Oil Machine |
| Power | 2000w |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Capacity | 1–5 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 1 ton/day |
| Power | 600w |
| Driven Type | Electric Motor |
| Suitable Seeds | Mustard, Sesame, Cottonseed, Copra, Castor, Groundnut, Sunflower, Linseed, Soybean, Coconut |
| Operation Type | Automatic |
| Model | VI 582TC |
| Brand | Vishvas Oil Maker |
| Usage/Application | Extraction of all kind of edible oil |
| Body Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Cold Press |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 1 ton/day |
| Model | VI 440 |
| Brand | Vishvas Oil Maker |
| Usage/Application | Extraction of all kind of edible oil |
| Power | 1200w |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| No. of Screws | 9 Bolt |
| Machine Type | Commercial Expeller |
| Power | 1200 w |
| Operation Type | Automatic |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| I Deal In | New Only |
| Model Number | VI-440 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Cold Press |
| No. of Screws | Screws |
| Model | VI-3000(B) |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Cold Press |
| No. of Screws | Screw |
| Model | 3000(A) |
| Power | 7.5 HP |
| Operation Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Cold Press |
| Operation Type | Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Capacity | 10–20 kg/hr |
| Plant Capacity | 20kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1.5 KW |
| Driven Type | Electric Motor |
| Suitable For | Soybean, Groundnut, Mustard, Cotton Seed, Sunflower, Coconut, Sesame |
| Process Type | Expeller |
| Suitable Seeds | Copra, Mustard, Coconut, Soybean, Sesame, Castor, Sunflower, Linseed, Groundnut |
| Operation Type | Automatic |
| Capacity | 10-15 Kg /Hr |
| Brand | Vishvas Oil Maker |
| Body Material | Stainless Steel |
| Phase | Single Phase |
| Usage | Small Industry |
| Usage/Application | MultiSeed Oil Extraction |
| Country of Origin | Made in India |
| Machine Type | Mini Expeller |
| Voltage | 220 Volts |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 50 Kg |
| Dimension | 630 x 277 x 486 mm ( L x W x H ) |
| Model Number | VI-550 |
| Material | Body SS304 and Screw and Barrel SS316 |
| Material | Oil Yield |
|---|---|
| Peanut | 45-55% |
| Sesame | 42-55% |
| Sunflower | 35-45% |
| Almond | 45-60% |
| Coconut | 55-65% |
| Mustard | 30-33% |
| Flax Seed | 30-45% |
| Soybean | 10-15% |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 15kg to 20kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Model | VI 770 |
| Brand | Vishvas Oil Maker Machine |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: