A masala grinder, also known as a spice grinder or spice mixer, is a kitchen appliance used to grind and blend a variety of spices and herbs. In many Indian and South Asian cuisines, masalas (spice blends) play a central role in flavoring dishes, and a masala grinder is an essential tool for grinding whole spices and creating fresh spice blends.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Speed | 25000 RPM |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Grinding Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Grinding Type | Dry |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Blower | With Blower |
| Phase | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Brand | vishvas |
| Usage/Application | Commercial |
| Power (W) | 2000 W |
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Blower Type | High Speed |
| Country of Origin | Made in India |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | Up to 50 kg/hr |
| Motor Power | 3 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Material | Stainless Steel |
| Certification | ISO |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 7.8 KG |
| Dimensions | 225-255*405mm (L*W*H) |
| Voltage | 220v |
| Is It Portable | Portable |
| Operating Speed | 2880 RPM |
| After Sales Services | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Capacity | 50 kg/hr |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Power Consumption | 5 Kwh |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Usage/Application | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 3kg/hr |
| Motor Power | 3 HP |
| Type of Machine | Impact Pulverizer |
| Automation Grade | Automatic |
| Type of Masala | Dry Ginger, Coriander, Chilli, Turmeric, Cumin |
| Usage/Application | Domestic |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Capacity | 500 kg/hr |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Power Consumption | 5 Kwh |
| Operation Mode | Automatic |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Usage/Application | Industrial |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Machine | Blower Pulverizer |
| Machine Type | Grinding Machine |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Operation Mode | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Blower | With Blower |
| Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 3 HP |
| Phase | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Brand | vishvas |
| Weight | 8.5 kg |
| Electricity Connection | Single Phase |
| Power Consumption | 5 Kwh |
| Usage/Application | Industrial |
| Power (W) | 2000 W |
| Height | 200 mm |
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Blower Type | High Speed |